Kimse için sürpriz olmamakla birlikte sayıların da belirli bir gücü var. İşte tam da bu sebeple bir sayı ile başlayalım:

25 Milyar Dolar.

Bu, P&S Intelligence’a göre 2030 yılında erişilmesi öngörülen global dijital imza pazarı DEĞİL. Bu tutar, pazardaki oyuncuların bu yıla ulaşıldığında elde edecekleri senelik gelir.

Sorunsuz dijital işlem yönetimi ve kullanıcı kimlik doğrulaması için gelişen gereksinim nedeniyle, dijital imzalara olan talep hızla artıyor. Ayrıca, çevrimiçi işlemlerin ve ödeme prosedürlerinin artan kabulü ve artan dijitalleşme oranı, dijital imza talebini artırmaktadır.

DDTECH | DX STARTS HERE - Dijital İmza Sektörü Gururla Sunar

COVID-19 salgını, dijital imza çözümünün ve hizmet sağlayıcıların operasyonlarını genişletmesine yardımcı oldu. Dijital imza pazarının büyümesi 2019'dan 2020'ye önemli ölçüde arttı ve bu eğilim 2020'den 2021'e kadar devam etti. Çevrimiçi işlemler ve güvenli bağlantı için artan gereksinim ve uzaktan çalışma kültürünün artan popülaritesi nedeniyle, pazar muazzam bir genişleme sergiliyor. Pandemi nedeniyle, birçok bilgi teknolojisi (BT) ve bankacılık, finansal hizmetler ve sigorta (BFSI) şirketi uzaktan sözleşme, finansal ve diğer ilgili prosedürleri güvence altına almak için önlemler aldı. Dolayısıyla, dijital işlemlerin hacmindeki artışla birlikte pazar hızla büyüyor.

Sektöre bağlı olarak, pazar devlet, BFSI, sağlık, perakende, BT ve telekom ve diğerlerine bölünmüştür. Bunların dışında, BFSI kategorisinin, öncelikle işletmelerin kağıt tabanlı süreçleri ortadan kaldırmaya odaklanması ve bunların dijital imzaların yardımıyla denetlenebilir ve doğru iş akışlarıyla değiştirilmesi nedeniyle, tahmin süresi boyunca en hızlı büyümeyi sergilemesi bekleniyor.

Dijital imza pazarı, bileşene göre hizmet, yazılım ve donanım olarak sınıflandırılır. Bunlar arasında, yazılım kategorisinin tahmin süresi boyunca piyasadaki en yüksek CAGR’yi göstermesi bekleniyor.

Tam da bu noktada çalıştığınız firmada karar ve yetki-sorumluluklarınız çerçevesinde dijitalleşmeye giden her kararınız için sektör size bir teşekkür borçlu; çünkü işlemlerimizi daha kolay, hızlı ve hatasız yapabilmek adına adım attığımız tüm yönlerde bu kararlar teknolojik gelişmeleri hayatımıza katmada yardımcı oluyor.

Kaynak: medium.com/@mirayecemiray