DDTECH | DX STARTS HERE - 5gr Covid-19, Sen Nelere Kadirsin!

Uzun zaman oldu bir şeyler karalayıp paylaşmayalı. Bu dönemde biraz tasarım, biraz siber güvenlik, biraz da dijital dönüşüm üzerine mesai harcadım, harcamaya da devam ediyorum.

Bu arada Covid-19 Pandemisi hayatımızın altını üstüne getirdi. Dünyadaki toplam Covid virüsünün ağırlığı 5 gr'ı geçmiyor. Toplam ağırlığı 5 gr olan bu arkadaşlar yüzmilyonlarca insanı eve kapattı, 1 Milyar ton petrolü depolara doldurdu, ozon tabakasını onardı, 150 Milyon insanı işsiz bıraktı. Biz çok da şey etmemek lazım acaba hayatımızın altı üstünden daha iyi midir falan filan diye kendimizi avutmaya çalışırken bir yıl öncesinde hayatımızın normallerini oluşturan birçok şey yerini yeni normallere bıraktı. Ofislere uzaktan bakar olduk, sıkış tepiş doluştuğumuz toplantı odalarının yerini ekranda dikdörtgen çerçeveler içine yerleşmiş katılımcılardan oluşan video konferanslara bıraktı. Alışverişlerimiz daha online oldu, gidip bakmak yerine her şeyi evimize ister olduk. Birçok sektör bu süreçten çok kötü etkilenirken bazı sektörler hayallerini bile kuramayacakları derecede büyüme rakamlarını gerçekleştirdiler.

Aslında her büyük değişim döneminde olduğu gibi bu dönemde de fırsata hazır olanlar, kendini değişime en hazır hale getirmiş olanlar en az zararla kurtuldular, hatta krizi fırsata çevirdiler. Online alışveriş trendi yeni bir konu değil, neredeyse her yıl katlanarak büyüyen online alışveriş pazarında var olmaya direnen yada orada var-Mış gibi yapan firmalar satışlar bu tarafa kaydığında ya lojistik süreçlerinde, ya sipariş süreçlerinde ya da pazarlama yöntemlerini kullanırken geri kaldılar. Diğer taraftan zaten en büyük yatırımlarını bu alana yapmış hatta işinin merkezine bunu koymuş bir çok firma o işi yavaştan alan rakiplerinin pazar paylarını afiyetle midelerine indirdiler.

Online alışveriş konusunda olduğu kadar uzaktan çalışmayı kısmen de olsa hayata geçirmiş olan, çalışanlarının tamamını uzaktan erişilebilir sistemlere adapte etmiş, ekiplerini kendi kendini motive edebilen yeni nesil çalışanlarla donatmış şirketler bu sürece en hızlı adapte olabilen şirketler oldu. Genel ticaret hacminde pazarda ciddi bir daralma oldu ama en azından bu süreci durarak, bekleyerek değil, var olanı değerlendirerek, önümüzdeki dönemi planlayarak ve az da olsa gelen fırsatları satışa çevirerek geçirdiler.

Aşı haberlerini aldığımız bu günlerde yakın zamanda pandeminin zayıflayacağını ve azalan risk ile daha rahat hareket edebileceğimizi düşünüyoruz. Şimdi artık kaybetmeyi bırakmanın kazanmaya başlamanın zamanı. Yeni normale, dijitale hala adapte olamayanlar için söylüyorum, hiçbir şey için geç değil! Dijital Dönüşümü işimde gerçekleştirmek istiyorum ama nereden başlayacağımı bilemiyorum diyen şirketlere öncelikle süreçlerine bakıp odaklanmalarını tavsiye ediyorum. Eğer yeterince sürecinizi dijital hale getirirseniz en dijitali siz olursunuz :) Pandemi elbet geçecek ama dijital dönüşüm yarışı son sürat devam edecek!

Kaynak: linkedin.com/in/turanonur