DDTECH Ürün ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Onur Turan konuk olduğu CNN TÜRK İşin Uzmanı programında dijital doğrulama teknolojilerinin günlük hayatımızdaki önemine değinerek bu teknolojilerin gelecekte neleri değiştirebileceğinden bahsetti.

Gelişen ve dijitalleşen dünyada artık pek çok insan enformasyon edinimini, iletişimini veya günlük hayatta karşılarına çıkan sorunları ve işleri internet teknolojileri aracılığıyla kolay ve hızlı bir şekilde çözüme kavuşturmaktadır. Gerçekleştirilen işlemlerde kimi zaman kişisel bilgilerimizin de kullanılıyor olması bu bilgilerin korunmasının ve güvenliğinin nasıl sağlanacağı konusunu gündeme getirmektedir. Bu noktada dijital doğrulama teknolojileri hakkında bilinmesi gerekenleri CNN TÜRK İşin Uzmanı programında anlatan DDTECH Genel Müdür Yardımcısı Onur Turan, bu teknoloji sayesinde parmak izi, yüz biyometrisi, göz retinası ve hatta elle atılan imzanın biyometrik verileri gibi kişiye özel verilerin kullanılmasıyla birlikte kimlik tespitinin mümkün olduğunu söyledi.

Yakın zamanda düzenlenip kullanıma uygun hale getirilen uzaktan kimlik doğrulama sisteminden bahseden Sn. Turan sözlerine şöyle devam etti, “Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartlarının üzerinde bulunan sayı ve çizgilerden oluşan MRZ(Machine Readable Zone) kodunun kameraya gösterilmesi ve yine kimlik üzerinde bulunan çipin cep telefonuna veya tablete dokundurularak içerisindeki bilgilerin aktarılmasını sağlayan NFC(Near Field Communication) teknolojisi sayesinde uzaktan kimlik doğrulamak mümkün hale gelmektedir. Notere gitmeden işlem yapmak, tapu dairesine gitmeden mülk alıp satmak mümkün olduğu gibi dijital kimliklerimiz altında diploma, öğrenci belgesi, iş kartı gibi kişisel bilgileri içeren belgeleri de saklayabileceğiz.”

Tüm bu doğrulama işlemlerinin kimlik paylaşım sistemi tarafından kontrol edilip onaylanarak güvenli bir ortam sağlandığını söyleyen Turan, dijital doğrulama teknolojileri sayesinde kişisel bilgilerin güvenli bir şekilde saklandığının, birçok farklı alanda daha fazla işlem yapıldığının ve kimliğin kullanılarak sahte işlemlerin önüne de geçildiğinin de altını çizdi.