DDTECH Ürün ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Onur Turan konuk olduğu CNNTÜRK İşin Uzmanı Programı’nda zaman damgası ve coğrafi konum verileri ile mühürlenen dijital imza teknolojisine değindi.

Değerli evraklarda kişinin kimliğini temsil ve tespit etmek için kullanılan, bir belgenin veya yazının doğruluğunu göstermek amacıyla oluşturulan ve kişinin kendisi tarafından kullanılan her türlü sembol olarak tanımlanan imza, 2004 yılında resmi gazetede yayınlanan 5070 sayılı kanunla hayatımıza giren elektronik imza sayesinde çok daha dijital hale gelmiştir.

Bugün birçok alanda dijital imza teknolojilerinin yaygın olarak kullanılmaya başlandığını belirten DDTECH Genel Müdür Yardımcısı Onur Turan, “Küçük USB doğrulayıcılar aracılığıyla kullanılan e-imza, cep telefonu operatörleri üzerinden kullanılan mobil imza ve tablet ile akıllı telefonlar üzerine dijital kalemler aracılığıyla atılan biyometrik imzayı, dijital imza yöntemleri olarak sıralamak mümkündür. Bu yöntemlerden e-imzanın ülkemizde yaklaşık beş milyon kullanıcısı bulunurken mobil imza kullanıcı sayısı ise yaklaşık 700 bin kişiye ulaşmıştır. Hâlihazırda hesap açma, araç kiralama, abonelik hizmetleri gibi alanlarda kullanılan biyometrik imza, yakın zamanda noter, tapu işlemleri ve daha birçok farklı alanda da kullanılmaya başlanacaktır. Çünkü pandemi dönemiyle birlikte uzaktan onay almak, süreç ilerletmek, işlem yapmak gibi konular daha önemli ve geçerli hale gelmiştir.Dijital imza ile bütün bu işleri hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleştirmeyi mümkün kılmıştır.” dedi.

Biyometrik imza, dijital kalemin ekran üzerinde hareket ederken hız, ivmelenme, basınç ve eğim gibi dijital verilerin kaydedilmesine imkân verdiğinden dolayı normal bir imzaya göre çok daha güvenli ve izi sürülebilir hale geldiğini söyleyen Sn. Turan, dijital olarak imzalanan dokümanların zaman damgası ve coğrafi konum verileri ile birlikte mühürlenmesiyle eşsiz hale geldiğinin de altını çizdi.